7 روش ساده براي غلبه بر استرس مجموعه: برای زندگی بهتر

7 روش ساده براي غلبه بر استرس مجموعه: برای زندگی بهتر

افراد در طول روز با استرس های مکرر دست به گریبان هستند

 

افراد در طول روز با استرس های مکرر دست به گریبان هستند

 

آيا احساس استرس داريد؟ البته که اين‌طور است! اگر خوب دقت کنيد مشاهده می‌کنيد با تعداد زيادی ضرب‌الاجل کاری، انبوهی از کارها - که البته همه آنها در اولويت هستند! - و دغدغه اينکه کارهای خود را با کيفيت مناسب انجام دهيد، مواجه هستيد.

اقداماتی اثربخش برای غلبه بر استرس
اين طبيعت زندگی مدرن است. اين غيرممکن است که شغلی را پيدا کنيد که افراد در طول روز در آن با استرس‌های مکرر دست به گريبان نباشند. تفاوت افرادی در اينجا تنها نحوه مواجهه آنها با استرس است و اينکه چگونه بر آن غلبه می‌کنند.

گزارشی که مجمع جهانی اقتصاد در سال 2014 ارائه داده است، نشان می‌دهد رتبه ایران از نظر سطح استرس افراد از ميان 122 کشور، رتبه 117است. بدون شک، بالا بودن سطح استرس تاثير مستقيم در ميزان بهره‌وری افراد در سازمان‌ها دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد افراد پراسترس در زمينه‌های زير در سازمان دچار چالش‌های جدی هستند:
• مديريت زمان
• ارتباطات ميان فردی
• تمرکز بر کارها
• سلامتی جسمی و روانی

در اين نوشتار، مجموعه اقدامات اثربخشی که می‌تواند برای غلبه بر استرس به شما کمک کند، ارائه می‌شود.  
1. با خود مهربان باشید. مهربان بودن با خود، در حقيقت آسان گرفتن است. اگر گاهی اشتباهی می‌کنيد و در کار خود نارسايي‌هايي داريد، خود را به‌طور مداوم سرزنش نکنيد. مطالعات نشان می‌دهد افرادی که بيش از ديگران با خود مهربان هستند، شادتر، خوش‌بين‌تر و با کمترين ميزان استرس و افسردگی زندگی می‌کنند، البته اين خيلی تعجب آور نيست اما شايد باور اين موضوع دشوار باشد که اين‌گونه افراد در اغلب اوقات موفق‌تر عمل می‌کنند.

بسياری از ما اين‌گونه فکر می‌کنيم که برای رسيدن به يک نتيجه مطلوب کاری، بايد به خود سختی فراوان بدهيم، اما مطمئن باشيد کسانی که چنين باوری دارند 100 درصد اشتباه می‌کنند.

2. تصوير بزرگ خود را به خاطر داشته باشيد. معمولا در اغلب مواقع برای انجام هرکاری که قصد انجام آن را داريد، راه حل‌های ديگری هم هست. وقتی شما «تصوير بزرگ» خود را به ذهن بسپاريد، انرژی لازم برای گذر از استرس‌های ناشی از مسائل کوچک روزمره را در خود خواهيد داشت.

عوامل استرس زا

يکی از مهم‌ترين عوامل ايجاد استرس ، تصميم‌ گرفتن برای انجام کارهااست